Value Mixture Problem 1

Sick of ads?‚Äč Sign up for MathVids Premium
Taught by YourMathGal
  • Currently 4.0/5 Stars.
8072 views | 1 rating
Part of video series
Meets NCTM Standards:
Lesson Summary:

This lesson teaches the concept of a value mixture problem through an example involving tea. The problem involves mixing two types of tea with different prices to make a new mixture at a specific price. The lesson explains how to set up and solve the problem using algebraic equations, and emphasizes the importance of balancing the total cost and weight of the mixture. The example shows that by using 3 pounds of the cheaper tea, the desired mixture can be achieved at the target price.

Lesson Description:

Explains the concept of a value mixture problem and works this problem: Two pounds of organic tea that costs $6.75 a pound is mixed with some generic tea that costs $3.25 a pound. How many pounds of the generic tea should be used to make a new tea mixture that costs $4.65 a pound?

More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com

Questions answered by this video:
  • How do you write and solve an equation to solve a mixture problem in Algebra?
  • If two pounds of organic tea that costs $6.75 per pound is mixed with generic tea that costs $3.25 per pound, how many pounds of generic tea should be used to make a new tea mixture that costs $4.65 per pound?
  • How can you draw a picture to help you solve a mixture problem?
  • How do you solve the equation 675(2) + 325x = 465(x + 2)?
  • How do you check to make sure that your solution to a mixture problem is correct?
  • Staff Review

    • Currently 4.0/5 Stars.
    This lesson goes through a complete example problem for drawing a picture, writing an equation, and solving a mixture problem. All steps are shown and explained.