Value Mixture Problem 1

Value Mixture Problem 1
  • Currently 4.0/5 Stars.
2244 views, 1 rating - 00:10:55
Part of video series Mixture Problems
Taught by YourMathGal
More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com
Explains the concept of a value mixture problem and works this problem: Two pounds of organic tea that costs $6.75 a pound is mixed with some generic tea that costs $3.25 a pound. How many pounds of the generic tea should be used to make a new tea mixture that costs $4.65 a pound?

  • How do you write and solve an equation to solve a mixture problem in Algebra?
  • If two pounds of organic tea that costs $6.75 per pound is mixed with generic tea that costs $3.25 per pound, how many pounds of generic tea should be used to make a new tea mixture that costs $4.65 per pound?
  • How can you draw a picture to help you solve a mixture problem?
  • How do you solve the equation 675(2) + 325x = 465(x + 2)?
  • How do you check to make sure that your solution to a mixture problem is correct?
This lesson goes through a complete example problem for drawing a picture, writing an equation, and solving a mixture problem. All steps are shown and explained.
  • Currently 4.0/5 Stars.
Reviewed by MathVids Staff on February 21, 2010.
 
Browse Store
App_store_badge Smart-logo