Value Mixture #4 - 1 variable

Value Mixture #4 - 1 variable
  • Currently 4.0/5 Stars.
4769 views, 1 rating - 00:10:49
Part of video series Mixture Problems
Taught by YourMathGal
More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com
Solves this value mixture problem using one variable: Tim wants to mix peanuts costing $1.90 per pound with raisins costing $1.20 per pound to make a 10 pound mixture costing $1.48 per pound. How many pounds of each should he use?
  • How do I solve value mixture problems?
  • Tim wants to mix peanuts costing $1.90 per pound with raisins costing $1.20 per pound to make a 10 pound mixture costing $1.48 per pound. How many pounds of each should he use?
In this lesson, the teacher does an example of solving a value mixture problem.
  • Currently 4.0/5 Stars.
Reviewed by MathVids Staff on July 28, 2012.
 
Browse Store
App_store_badge Smart-logo