Rates and Unit Price

Rates and Unit Price
  • Currently 4.0/5 Stars.
4330 views, 1 rating - 00:07:58
Taught by muchomath

Meets NCTM Standards:

Created by and copyright of Larry Perez. Funded by the state of California through Saddleback College. More information on videos, resources, and lessons at Algebra2Go.
Learn what a rate it and how to calculate a rate and a unit price.

  • What is a rate?
  • How do you calculate a unit price?
  • If a car travels 200 miles in 4 hours, what is the rate of the car in miles per hour?
  • How do you calculate the speed of a car?
  • If a car travels 200 miles on 8 gallons of gas, what is the fuel consumption rate of the car in miles per gallon?
  • How can you calculate the fuel efficiency of a car?
  • If a truck travels 375 miles in 8 hours, what is the rate of the truck in miles per hour?
  • If a 20 ounce cup of coffee costs $1.75, what is the unit price per ounce for the coffee?
  • If a bottle containing 50 vitamin tablets costs $24.50, what is the cost per vitamin tablet in cents per tablet?
  • How can you calculate the cost per unit of a product?
  • If a jar containing 32 ounces of strawberry jam costs $5.44, what is the cost per ounce in cents per ounce?
This lesson explains a very common topic - unit rates, such as miles per hour, miles per gallon, or price per unit. These are calculations that you use almost every day in your life. This is a great tutorial on rates.
  • Currently 4.0/5 Stars.
Reviewed by MathVids Staff on November 22, 2009.
 
Browse Store
App_store_badge Smart-logo